تبلیغات
آموزش کامپیوتر و فناوری اطلاعات - چگونه زبان جدید بیاموزیم ؟
Being successful is our right

چگونه زبان جدید بیاموزیم ؟

نویسنده :HN54
تاریخ:پنجشنبه 25 آبان 1391-12:25 ب.ظ


چگونه زبان جدید بیاموزیم ؟

    شاید شما دلایل گوناگونی برای یادگیری زبان جدید داشته باشید. روشهایی برای یادگیری و افزایش آگاهی شما وجود دارد که حالت سرگرمی نیز در آنها دیده می شود:   

     
   
● هدف هایتان را تعیین کنید

شاید شما دلایل گوناگونی برای یادگیری زبان جدید داشته باشید. اگر بخواهید به خارج از کشور مسافرت کنید و به نظر شما دانستن زبان جدید مسافرت شما را لذت بخش تر می سازد و شاید برای استخدام در اداره یا سازمانی، در امور دولتی یا بازرگانی بین المللی و یا در تحصیلات خود نیازمند به یادگیری زبان جدید هستید. یا اینکه می خواهید به عنوان مترجم، آموزگار، متصدی فروش ، راهنمای تور مسافرتی فعالیت کنید.


● در یادگیری زبان جدیدتان پیشرفت کنید

اگر مقدارزیادی از آنچه را که در کلاس زبان بیان می شود نفهمیدید، عقب ننشسته و انتظار نداشته باشید ابهامات شما بعدا رفع گردد. از آنجایی که درک مطلب، یک امر ضروری است برای پیشرفت زبان جدید محسوب می شود، مطمئن شوید که آنچه در کلاس گفته شده است ، برای شما قابل فهم بوده است. آموزش و فراگیری زبان در داخل و خارج از کلاس صورت می گیرد. از سویی به صحبت کردن، گوش دادن و خواندن زبان جدیدتان مرتبط می باشد. انجام این امر در هر زمان ممکن است. هر فردی در طول روز آنگاه که فکرش راحت است اوقاتی برای مطالعه دارد. برخی مردم در شب بهتر می توانند یاد بگیرند و برخی دیگر در صبح، اگر قادر باشید که زبان جدیدتان را در بهترین مواقع خود فرا بگیرید بیشتر و بهتر یاد می گیرید. در شروع یادگیری زبان، باید خود را با یک فرهنگ جدید همانگ کنید. روشهایی برای یادگیری و افزایش آگاهی شما وجود دارد که حالت سرگرمی نیز در آنها دیده می شود.
▪ مجلات و روزنامه های خارجی را بخوانید
▪ شعر های خارجی را یاد بگیرید
▪ به برنامه های رادیو گوش دهید
▪ نسخه های اصلی فیلم های آمریکایی و انگلیسی را تماشا کنید
▪ به یک دوست مکاتبه ای نامه بنویسید
▪ میزبان دانشجویان کشوری شوید که به زبان جدیدتان صحبت می کنند.
▪ کتابهای نویسندگان بزرگ را مطالعه کنید. از نمایشنامه های معروف گرفته تا داستانهای هیجان انگیز
▪ دوستی ر ابیابید که در حال آموختن زبان انگلیسی است
▪ قدری پول برای یادگیری زبان انگلیسی خرج کنید
▪ از تواناییهای یک استاد خوب بهره مند شوید


● از طریق زبان جدیدتان  فکر کنید

به زبان ما دریتان بیشتر اوقات با خود صحبت می کنید، این کار را به زبان جدیدتان نیز انجام دهید. همانطور که صبح ها به ایستگاه اتوبوس می روید نام چبزهایی را که میدانید با خود ذکر کنید. هنگام خرید از مغازه نام چبزهایی را که می خرید به زبان جدید بگویید. بطور خاموش و در ذهن خود مهارتهای روابط اجتماعی را تمرین کنید. مثلا وانمود کنید که شخص مهمی را ملاقات می کنید، شما چه می خواهید بگویید و او چه پاسخی می دهد؟

● حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت
تحقیقات در مورد حافظه نشان داده است که در حفظ کردن سه مرحله وجود دارد:
۱) حافظه فوری
۲) حافظه کوتاه مدت
۳) حافظه بلند مدت.
در یک مرحله فوری و ماقبل کوتاه مدت، اطلاعات بیشتر از یک دقیقه در صورت عدم تلاش فکری در ذهن باقی نمی ماند. در مرحله کوتاه مدت اطلاعات برای مدت بیشتری می ماند و با اندکی تلاش می توانید آن را بخاطر آورید و در صورت عدم تکرار بزودی از فکر و حافظه شما خارج می شود. در دوره حافظه بلند مدت، محفوظات برای تمام عمر باقی می ماند. در زبان که یکی از هدفهای اصلی، حفظ کردن لغات است، سعی بر این است که یاد گیرند ه بتواند مطالب را در حافظه بلند مدت خود نگه دارد.
الف) در حافظه فوری:
لغات و تمرینها برای مدت کمی در ذهن مانده و از دست می روند.
ب) در حافظه کوتاه مدت:
همراه با سازماندهی ، اجتماع و تصور، لغات در جمله ای معنی دار آورده می شوند.
ج) در حافظه بلند مدت:
پس از ۱۰ دقیقه تا ۴۸ ساعت، یادآوری امکان پذ یر است. آن گاه برای همیشه در صورت یادآوری در حافظه شما می ماند.


● فنونی برای حفظ کردن

باید بدانیدکه تکنیک شناخته شده مطالعه :"SQ۳R" خوانده می شود.
یعنی (Survey, Question, Read. Review, Recite) به معنای ارزیابی، پرسش، خواندن، تکرار، این تکنیک درجایی مفید است که اطلاعات دریافتی بصورت داستانی است و شما مجبور هستید که نه تنها لغات ، بلکه مفاهیم بزرگ و کوچک را نیز حفظ کنید. حدس زدن هم روش مفیدی است به شرطی که پیش از اندازه بکار نرود. لیست لغاتی که هم قافیه هستند نسبت به لغاتی که هم قافیه نیستند، برای حفظ کردن ساده ترند. لغاتی که به یک داستان یا یک مبحث یا یک مفهموم شناخته شده، وابسته هستند بهتر از لغاتی که مجزا هستند و از سویی نامربوط، حفظ می شوند. به عنوان مثال: میوه جات مانند، هلو، سیب، گلابی و مبلمان مانند: میز، کابینت، صندلی. موقع یادگیری صفات، متضاد آنها را نیز همزمان یاد بگیرید.
روش شاخه های یک مفهموم ( (concept treeبرای گروه بندی مفاهیم مشابه، از طریق جمع آوری مفاهیم جدید بکار می رود. از طریق قرار دادن یک لغت در مرکز صفحه شروع کنید و سپس لغات مربوط به آن را در اطراف آن بنویسید. برای مثال کلمه مو را در نظر بگیرید و در حواشی آن لغاتی که به خاطر می آورید بنویسید مثل: ( آرایشگر، رنگ مو، مو خشک کن، شانه، اصلاح سر، سالن زیبایی و غیره)
" داستان سازی، و ساختار زبان و حرکات دست و زبان نیز برای حفظ کردن لغات مفید هستند. موقع یادگیری لغات مانند خنده، فریاد ، لبخند و نیشخند زدن، کلمات را روی کاغذ نوشته جلوی آئینه قرار دهید و ابتدا لغت را گفته و بعد حرکتش را انجام دهید و بعد جملاتی را برای هر کلمه بسازید. اگر از طریق بینایی چیزی را بهتر یاد می گیرند، لغاتی را که می خواهید یاد بگیرید، خوانده و به املا و تلفظ آن ها دقت کنید و بعد سعی کنید با چشم بسته آن ها را تجسم کنید" (۱)

 
● زبان جدیدتان را بکار بگیرید
اغلب مردم، زبان را به وسیله ارتباط شفاهی ، از طریق گوش دادن و صحبت کردن شروع می کنند. ۴مرحله برای توانایی گوش دادن وجود دارد. در پایین ترین مرحله شما صداها را می شنوید اما نمی دانید که چه زمانی کلمه اول تمام شده و کلمه بعد شروع شده است. در مرحله دوم، میتوانید کلمات و عبارتها را تفکیک کرده، از موضوع اصلی مکالمه آگاه شوید. در مرحله سوم می توانید در مکالمه شرکت کرده و نسبت به بعضی از اشاره ها از سوی گویندگان، عکس العمل نشان دهید. در مرحله چهارم، بطور کامل در مکالمه شرکت کرده و مباحث اصلی آنرا بخاطر داشته و نظر می دهید. اگر می خواهید به زبان جدیدتان مکالمه کنید باید توانایی گوش دادنتان را توسعه دهید. از میان مطالب مطرح شده یک کلمه را انتخاب کنید و بعد سعی کنید ارتباط سایر کلمات را پیدا کنید. در کنار گوش دادن به مطالب انتخابی، زبان اشارات را نیز درک کنید.
صحبت کردن یک مهارت تقریبا عملی است و در عین حال، از مراحلی است که می تواند خیلی مفید و رضایت بخش باشد. برای این کار بایستی ابتدا اضطرابتان را کاهش دهید. برخی از افراد به طور واقعی مکالمه زبان را ادامه نمی دهند، چون مشکلاتی آنها را از این امر باز می دارد. برخی نیز وقتی در کلاس از سوی استاد و مربی راهنمایی می شوند، دیگر در کلاس صحبت نمی کنند، زیرا در مورد توانایی های خود احساس ناراحتی می کنند. افراد موفق، آنهایی هستند که احساس ناراحتی را به حداقل کاهش می دهند. هر زبانی صداهای منحصر به فرد خود را دارد که می توانید از طریق شنیدن و تکرار، آنها را یاد بگیرید. بخاطر داشته باشید که ما به سیستم صوتی مجهز هستیم که می توانیم صداهای جدید را نیز تقلید کنیم.
بعد از یاد گیری این دو مهارت طبیعتا مایل می شوید که به زبان جدیدتان بخوانید و بنویسید. در ابتدا متن را یک بار بخوانید تا بتوانید لغات مهم را نزد خود مرور کنید و زیر آنها خط بکشید و مطمئن شوید که معانی آنها را می دانید. مفاهیم اصلی متن را پیدا کنید. عنوان مطلب را خوانده آنرا به صورت سوالی در آورید و سپس سعی کنید که جواب آنرا بدهید و اگر پاسخ داده شده را در متن پیدا نکردید گمان را براین بگذارید که متن را سطحی خوانده اید. مطالعه وسیع بخصوص در زمینه مسائلی که بدان علاقه مند هستید، بهترین روش برای افزایش تمرین لغات و درک کتب آموزشی است.
نوشتن نیز مرحله ای است که بیشتر با معانی و مفاهیم ارتباط دارد تا با لغات. بکارگیری فرهنگ لغت و رعایت املا و گرامر در نوشتن نقش اصلی را دارند. وقتی که می خواهید نامه یا انشایی را به زبان جدیتان بنویسید، با لغات کلیدی آغاز کنید. می توانید نوشتن را از هر جایی شروع کنید. وسط ، ابتدا یا انتهای انشا، بعد می توانید جاهای خالی را با مداد پر کنید. هر گاه در نوشتن مشکل داشتید، هر چه را که به فکرتان می آید بنویسید. بدنبال آنچه می نویسید مفاهیم بیشتری به ذهنتان می رسد و می توانید انشای خود را توسعه دهید. اگر می خواهید در نوشتن نامه ها ماهر شوید، نامه های مشابهی را به زبان جدیدتان بخوانید یا اگر می خواهید مطلب علمی بنویسید، مطالب و نوشته های علمی را که به زبان دوم نوشته شده است را مطالعه کنید. از فرهنگ های مختلف لغت برای نوشتن خود استفاده کنید تا بتوانید معادل درست کلمه را از طریق فرهنگ لغت دو زبانه یا یک زبانه پیدا کنید و بکار ببرید. در املا نویسی زبان جدید، مسلط شوید چون املای غلط سبب پریشانی فکر خواننده می شود، او را از اهداف اصلی دور می کند.

اگر شما به زبان انگلیسی ارتباط برقرار نمایید، می توانید:
▪ با افراد زیادی در سراسر دنیا تماس بر قرار کنید
▪ به آسانی مسافرت کنید
▪ علوم کامپیوتر را بهتر فرا گیرید
▪ از موسیقی انگیسی بیشتر لذت ببرید
▪ به برخی از دانشهای فنی راحت تر دست پیدا کنید
▪ مهارت های جدیدی را بیاموزید
▪ به شغل مورد علاقه خود دست یابید (۲)
 

یادگیری زبان جدید آسان است . شما همه جا قادر هستید به زبان انگلیسی دسترسی داشته باشید. هنگامی که پیشرفت محسوسی بدست آوردید از یاد گیری خود لذت خواهید برد. هر زمان که می توانید از زبان انگلیسی خود استفاده کنید: این خیلی خیلی مهم است. هر چقدر بیشتر از
زبان انگلیسی استفاده کنید، بیشتر تمایل به یاد گیری آن پیدا می کنید. می توانید از گوگل استفاده کنید و وب سایت هایی به زبان انگیسی با اطلاعات جالب را بیابید. زبان جدید از شما یک انسان نیرومند تر و با نشاط تر می سازد. "محققان معتقدند: یادگیری زبان دوم می تواند توانایی مغز را افزایش دهد. یادگیری زبان دوم قسمت خاکستری مغز را که فرا گرد استفاده از اطلاعات را به عهده دارد ، تغییر خواهد داد. این دگرگونی ها دقیقا مثل پیشرفت عضلات بدن در اثر نرمش صورت خواهد گرفت."(۳)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.